Warning: Undefined array key "options" in /home/klient.dhosting.pl/piotrkorbas/firany-dobczyce.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 192
Rolety rzymskie: 5 faktów. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o… roletach rzymskich - Salon Firan Lidia

Rolety rzymskie: 5 faktów. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o… roletach rzymskich

restaurant, interior, window

Rolety rzymskie znajdują się wśród trendów dekoracyjnych na rok 2021. Ich szeroki wachlarz zastosowań oraz potencjał dekoracyjny sprawiły, że klienci, chcąc zadbać o wyjątkowość własnych czterech kątów, coraz chętniej wybierające je zamiast ciężkich zasłon lub zwiewnych firanek. Co powinieneś wiedzieć o roletach rzymskich, zanim zdecydujesz się na ich zakup? Prezentujemy 5 faktów o roletach rzymskich.

Czym są rolety rzymskie?

Rolety rzymskie to specyficzny rodzaj dekoracji okiennej. Zbudowane są z paneli, często zdobnych — do ich uszycia chętnie wykorzystuje się tkaniny z motywami florystycznymi, geometrycznymi, ale materiały gładkie również cieszą się popularnością. W przeciwieństwie do klasycznych rolet, nie można zwinąć ich całkowicie, stąd też ich aranżacyjny potencjał. Podczas podnoszenia układają się w zgrabną harmonijkę lub falbanę, dzięki czemu przestrzeń okna nie pozostaje pusta.

restaurant, interior, window

1. Nie ma odpowiedniej tkaniny na rolety rzymskie

…chociaż powinno się powiedzieć, że nie ma ograniczeń w jej doborze. Rolety rzymskie można skonstruować z dowolnego rodzaju tkaniny. Jedynymi istotnymi aspektami są: stabilność (czyli brak ciągliwości) oraz splot o odpowiedniej gęstości, by utrzymać formę. To warunki niezbędne do tego, by wymarzona dekoracja okienna okazała się na tyle wytrzymała, by nie musieć jej wymieniać po kilku miesiącach intensywnego użytkowania.
W zależności od głównej funkcji (dekoracyjna, zaciemniająca) można zdecydować się m.in.: na tkaniny wykorzystywane do szycia firan, tkaniny zaciemniające lub nawet welwet.

Zasłona wzorzysta na jasno szarym podkładzie
Tkaniny na zasłony również nadadzą się do stworzenia rolety rzymskiej

2. Rolety rzymskie są wyjątkowo proste w czyszczeniu

To informacja istotna dla osób, które nie lubią poświęcać dużo czasu na porządki. Rolety rzymskie są o wiele mniej skomplikowane w demontażu i czyszczeniu niż ich tradycyjne odpowiedniki. W przypadku systemów złożonych z multum plastikowych i metalowych części bardzo łatwo się pogubić — ten problem nie istnieje przy roletach rzymskich. Po wyjęciu usztywniających elementów tkaninę należy czyścić zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej wystarczy zwykła domowa pralka. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaki program wygrać, najbezpieczniej będzie prać roletę rzymską w 30°C przy włączeniu funkcji lekkiego wirowania.

3. Rolety rzymskie sprawdzą się w niewielkich pokojach

O aranżacji małych pomieszczeń powstał niejeden poradnik. Dekoratorzy poszukują sposobów na optyczne powiększenie przestrzeni przy jednoczesnym wykorzystaniu maksymalnych możliwości na spersonalizowanie wnętrza. W przypadku aranżacji okna odpowiedzią mogą okazać się rolety rzymskie. Do ich uszycia wykorzystuje się o wiele mniej materiału niż do stworzenia efektownych firan czy zasłon. Jednocześnie rolety rzymskie same z siebie mają walory dekoracyjne, dlatego wydają się kompromisowym rozwiązaniem pomiędzy swoimi klasycznymi odpowiednikami rolet rzymskich a innymi zdobieniami.

4. Rolety rzymskie — uniwersalne?

Szeroki wachlarz możliwości sprawia, że rolety rzymskie wpasują się w większość najpopularniejszych stylów w aranżacji wnętrz. Wystarczy dobrać odpowiednią tkaninę, a jak wiadomo, w tym przypadku praktycznie nie ma ograniczeń. Dlatego też chętnie stosuje się je stylizacjach wymagających szczególnej uwagi np. tych utrzymanych w duchu minimalistycznym, skandynawskim. Dzięki łatwości w montażu i czyszczeniu rolety rzymskie mogą również pełnić funkcję tymczasowej dekoracji, którą zmienia się wraz z porą roku lub z okazji świąt (bożonarodzeniowych, wielkanocnych).

5. Rolety rzymskie praktycznie zawsze są szyte na wymiar

Rolety rzymskie cechuje niska dostępność gotowych wyrobów. Najczęściej trzeba zamawiać je na wymiar. Wynika to m.in.: z różnych wymiarów okien (nierzadko różnią się w obrębie jednego pomieszczenia, a co dopiero całego mieszkania!), dowolności w wyboru wzoru, wielkości paneli. Z tego względu często wzrasta koszt wykonania spersonalizowanego produktu oraz czas oczekiwania na jego otrzymanie. Z drugiej strony, takie rozwiązanie ma również zalety. Dzięki indywidualnemu doborowi zasłony okiennej istnieje gwarancja jej niepowtarzalności oraz jak najlepszego wkomponowania się w aranżację domu.

Słowem podsumowania

Entuzjazm zwolenników nie bierze się znikąd. Szeroki zakres zastosowania otwiera równie duże możliwości, a czynników potencjalnie zniechęcających jest tak niewiele, że każda osoba myśląca o odświeżeniu pomieszczeń powinna zastanowić się nad wykorzystaniem rolet rzymskich. Jeżeli rolety rzymskie na wymiar to to, czego Państwo szukają, zapraszamy do skontaktowania się przez formularz na naszej stronie, za pośrednictwem mejla lub numeru telefonu.

Udostępnij

Zobacz inne wpisy

Jak dobrać zasłony

Spis treści Jak dobrać zasłony? Bez dekoracji okiennych pomieszczenia wydają się chłodne, puste, nieprzyjemne. Jednym z najczęściej wybieranych

Scroll to Top