Warning: Undefined array key "options" in /home/klient.dhosting.pl/piotrkorbas/firany-dobczyce.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 192
Wszystko o... aranżacji okna w sypialni – najlepiej wybrać firany, zasłony czy rolety do sypialni? - Salon Firan Lidia

Wszystko o… aranżacji okna w sypialni – najlepiej wybrać firany, zasłony czy rolety do sypialni?

Sypialnia – miejsce, w którym spędzamy średnio jedną trzecią część naszego życia. Pomieszczenie, w którym budzimy się i zasypiamy. Obszar, na którym organizm dokonuje regeneracji po ciężkim dniu pracy. Azyl. Synonim prywatności, osobistości i własności. W aranżacji sypialni zwykle robi się wszystko, by zwrócić uwagę na intymny charakter pomieszczenia, przy okazji dbając o to, by spełniało podstawowe funkcje.

 

Okno w sypialni (lub też strefa w pokoju dziennym, w przypadku małych mieszkań wydzielanych w blokach) spełnia szczególne funkcje. Jego odpowiednia dekoracja może zarówno zapewnić komfort funkcjonowania, jak i zupełnie go pozbawić. Aby, kolokwialnie rzec ujmując, nie zaliczyć wtopy, przygotowaliśmy artykuł z przydatnymi poradami, które mogą znacznie ułatwić urządzanie jednej z najważniejszych części domu.

Najważniejsze wytyczne

W przypadku dekorowania każdego pomieszczenia istnieje parę istotnych parametrów technicznych, na które warto zwrócić uwagę. Pisaliśmy o nich szczegółowo w tym artykule, kiedy to przeprowadziliśmy Was szczegółowo w przypadku dobierania firan do salonu. Przyjrzyjmy się im jeszcze raz (różnią się nieco od zasad dobierania firan do salonu czy firan do kuchni).

Aby dobrać idealną dekorację do okna w sypialni, trzeba szczególnie zastanowić się nad:

  • funkcją tejże dekoracji: w przypadku sypialni na pierwszy plan wysuwa się zapewnienie prywatności i komfortowej strefy do wypoczynku oraz/lub odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia. Stąd też tak częste wykorzystanie połączenie lekkich cienkich firan z roletami, które zapewniają odpowiednią regulację dopływu światła nad ranem. Równie często dekoruje się okna za pomocą zasłon i firan jednocześnie, co ma potęgować wrażenie przytulności azylu.
  • indywidualnymi upodobaniami: urządzanie sypialni ma to do siebie, że najważniejszy jest tutaj dobre samopoczucie. Stosowanie się więc do poniższych wyznaczników nie jest aż tak istotne, jeżeli nie będzie nam się najzwyczajniej w świecie podobała. Dlatego też, jeżeli chcemy wykorzystać ciężkie zasłony w niewielkim pokoju, nie radzimy przejmować się zbytnio panującą modą na wystroje wnętrz w stylu minimalistycznym, jeżeli wydają nam się za surowe i mało przytulne.
  • aranżacją pokoju. Nie warto jednak popadać ze skrajności w skrajność i wybierać wzory czy też kolory zupełnie kłócące się z barwą pozostałych mebli czy dodatków. Przykładowo połączenie intensywnej pomarańczy z krzykliwą fuksją nie będzie prezentowało się dobrze, a już na pewno nie wpłynie pozytywnie na nastrój.

Kolory mają znaczenie!

Jest udowodnione, że barwy nie tylko przywołują konkretne skojarzenia kulturowe i światopoglądowe, ale też wpływają na funkcjonowanie organizmu człowieka. Ich wykorzystanie w aranżacji wnętrza może więc sprzyjać relaksowi bądź też pobudzać do działania. Warto o tym pamiętać szczególnie w przypadku urządzania sypialni, która to ma spełniać funkcje głównie odprężające.

  1. Unikaj ciepłych barw. Ciepłe kolory stymulują organizm człowieka do działania, przez co próba odpoczynku w pokoju pomalowanym przykładowo na słoneczną żółć z mahoniowymi meblami może skutkować miernym efektem. W przypadku sypialni polecamy barwy z chłodnej palety, które pomogą się zrelaksować. Dla fanów konkretnego ciepłego odcienia polecamy akcenty kolorystyczne jak zdobne poduszki czy rolety w danym kolorze!
  2. Biel to neutralny kolor, który nie absorbuje uwagi, stąd też polecamy na nim skupić się w aranżacji sypialni. Polecamy szczególnie połączenia różnego rodzaju białych firan – zarówno tych mniej jak i bardziej strojnych – z zapewniającymi prywatność roletami.
  3. Inne kolory działające kojąco i wyciszająco to błękit, stonowane odcienie fioletu i zieleni.

Jakie firany do sypialni?

Podstawowa odpowiedź: te, które najbardziej się spodobają i nie będą przesadnie odstawały od aranżacji. Wcześniej pisaliśmy dużo o połączeniach firan z roletami bądź zasłonami. Nie wyklucza to jednak tego, żeby nie tylko grały pierwsze skrzypce w dekoracji okiennej, ale zostały zastosowane solo.

Jeżeli chcemy za pomocą eleganckich grubych firan ograniczyć dopływ światła z samego rana, polecamy zastosowanie tkanin z jak najmniejszą przezroczystością, o dosyć dużej gramaturze. Polecamy szczególnie:

  • kreszowane organzy;
  • markizety o ciasnym splocie;
  • żakardy z dużymi haftami.

Te materiały nie tylko świetnie podkreślą intymność pomieszczenia, ale też ochronią sypialnię przed wzrokiem wścibskich sąsiadów bez potrzeby używania zasłon czy rolet. Więcej o sposobach pielęgnacji i specyfice tychże tkanin piszemy w tym artykule.

A może wybrać zasłony do sypialni?

W ostatnich latach ten rodzaj dekoracji okien przeżywa swój renesans. Często zamiast klasycznego połączenia rolet z firanami stosuje się wyłącznie zasłony. W sypialni szczególnie sprawdzą się zasłony zaciemniające, wykonane z grubego materiału, którymi w łatwy sposób można regulować dopływ światła słonecznego. Dzięki nim uniknie się niespodziewanej pobudki w wolny dzień, na którą można by się narazić w przypadku nieumiejętnego dobrania firan.

W przypadku sypialni polecamy zdecydować się na zasłony w jednym kolorze. Zapobiegnie to niepotrzebnemu rozpraszaniu uwagi i przytłaczania zmęczonych oczu nadmierną ilością wzorów i barw.

Jakie wybrać rolety do sypialni?

Najczęstszym wyborem w przypadku urządzania sypialni jest zakup rolet. Dzięki rozmaitym kolorom, fakturom i rodzajom materiałów zapewniają możliwość regulacji dopływu światła. Świetnie wyglądają w połączeniu z delikatnymi firankami np. woalowymi, ale dobrze spełniają również swoją funkcję zastosowane samodzielnie. Użycie rolet w jednym zdecydowanym kolorze w sypialniach urządzonych na modłę minimalistów również może w nienachalny sposób ożywić pomieszczenia i nadać mu bardziej wyrazistego charakteru.

Najbardziej oczywistym wyborem będzie, oczywiście, zakup rolet zaciemniających. Podobnie jak zasłony, wykonane są z materiałów o gęstym splocie, dzięki czemu nie przepuszczają nadmiernych ilości światła słonecznego. Świetnie sprawdzą się w sypialniach, których dominującą funkcją jest zapewnienie miejsca do snu, dla wielbicieli dziennych drzemek lub ludzi pracujących na nocną zmianę.

W przypadku wykorzystywania jednak sypialni jako pokoju dziennego bądź jest to też miejsce drzemek małego dziecka, powinniśmy zastanowić się nad mniej „drastycznym” rozwiązaniem. Brak odpowiedniego oświetlenia w dzień może w pierwszym przypadku skutkować problemami ze wzrokiem i utrudniać funkcjonowanie w słoneczny dzień przy podniesionych roletach. Jeżeli jednak sypia tam niemowlak, może się to przyczynić do poważnego w skutkach rozregulowania cyklu dobowego dziecka.

 

W takich przypadkach polecamy łączenie rolet z firanami np. z eleganckiej markizety lub zastosowanie rolet dzień-noc.

Udostępnij

Zobacz inne wpisy

Scroll to Top