Kuchnia to jedno z tych pomieszczeń, którego aranżacja może sprawiać kłopoty. Szczególnie problematyczne są te znajdujące się w blokach w dużych miastach ze względu na niewielki metraż. W poniższym artykule radzimy, czy i jaką firanę dobrać do kuchni. Zapraszamy do czytania!
Firany do kuchni: przeżytek czy stylowa dekoracja?
Krótkie firanki kojarzone z kuchniami naszych babć (tak zwane zazdrostki, o których mowa będzie później) zdają się odchodzić do lamusa. Gipiurowe, bogato zdobione koronkami czy haftami, królują jednak w niewielkich pomieszczeniach urządzonych w rustykalnym stylu. Kuchnia jest jednak zwykle małą wydzieloną przestrzenią i naszym zdaniem sprawdzą się w niej raczej krótkie minimalistyczne firany (więcej o dobieraniu firan do małych pomieszczeń w tym artykule) o dużej przepuszczalności światła. Minimalistyczne firany odświeżają wizualnie każdy pokój (również kuchnię) i nadają unowocześniają nawet najbardziej klasyczny wystrój. Najbezpieczniejszym wyborem są, oczywiście, białe firany, które niezależnie od aranżacji pomieszczenia będą prezentowały się dobrze i podkreślą jego naturalne atuty.
Jeżeli nie firanami, to jak inaczej ozdobić okno?
W ostatnich latach popularne jest rezygnowanie z firan do kuchni na rzeczy zasłon czy rolet. Rolety, szczególnie rzymskie, zapewniają regulację światła, a w przypadku klasycznych rolet umożliwiają maksymalne wykorzystanie światła dziennego, co przydaje się w małych pomieszczeniach. Roletami można również nadać kuchni ciekawego charakteru poprzez dobór koloru uzupełniającego wystrój np. w przypadku białych mebli z niebieskimi blatami niebieska roleta świetnie zgra się z aranżacją. Jeżeli mamy skłonność do budowania kontrastów, dobór rolety w kolorze znacząco różniącym się od wystroju, zbuduje interesujące napięcie. Przykładowo połączenie żółtego z zielonym wniesie trochę energii do pomieszczenia, gdzie zwykle dużo czasu spędza się na gotowaniu czy pieczeniu.
Jeżeli chodzi o rolety, bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na sposób montażu. Najlepiej wybrać te, które są montowane bezpośrednio do ramy okna, dzięki czemu będzie można swobodnie otwierać i uchylać okno, bez martwienia się o to, czy dekoracja jest opuszczona, czy nie.
Jak dobrać odpowiednie firany do kuchni?
W przypadku kuchni uważamy, że najważniejszy jest dobór odpowiedniej długości. Długie, ciągnące się po ziemi firany typowe dla wystroju salonu nie tylko łatwo się brudzą, ale też są narażone na plamy z tłuszczu czy inne niespodziewane wypadki, które mogą się zdarzyć przy gotowaniu. Aby uniknąć częstego prania, a tym samym przedłużyć żywotność firan, polecamy zdecydować się na krótkie firany do kuchni.
Najmodniejsze w ostatnich latach są żakardowe firany (czytaj o nich więcej tutaj) z delikatnymi kwiatami czy geometrycznymi haftami, które nie przytłaczają pomieszczenia w przeciwieństwie do dużych nadruków z imbrykami czy filiżankami, tradycyjnie kojarzonymi z zastawą i przez to z kuchnią. Duże zdobienia niepotrzebnie odciągają uwagę od aranżacji i pomniejszają optycznie pomieszczenie.
Na rynku można znaleźć duży wybór gotowych, krótkich firanek, dzięki czemu za niewielką cenę udekoruje się stylowo kuchnię.
Zazdrostki: hit czy kit?
Zazdrostki to popularne niegdyś krótkie firanki, o długości od czterdziestu do sześćdziesięciu centymetrów, które mocuje się bezpośrednio do ramy okna, zamiast do karnisza. Ich zaletami są między innymi:
- zasłanianie tylko części okna, dzięki czemu dopływ światła dziennego był większy niż w przypadku klasycznych firan;
- łatwość montażu;
- zapewnianie prywatności w strategicznych punktach;
- możliwość swobodnego uchylania i otwierania okna;
- niewielka cena (online można kupić je już od dziesięciu złotych).
Zazdrostki to typ firan, który zwykle wpasowuje się w pomieszczenia w stylu klasycznym, ale też rustykalnym, bardziej romantycznym. Zazdrostki z drukowanym wzorem sprawdzą się z kolei w bardziej współczesnych aranżacjach np. w stylu minimalistycznym. W przeciwieństwie do firan z dużymi wzorami stanowią nieprzytłaczający całości elegancki akcent. W przypadku małych i wąskich okien warto zdecydować się na zazdrostki gładkie, bez zdobień (jako akcent polecamy zastosowanie eleganckich spinek).