Wszystko o… firankach do kuchni

Share on facebook
Share on google
Share on twitter

Kuchnia to jedno z tych pomieszczeń, którego aranżacja może sprawiać kłopoty. Szczególnie problematyczne są te znajdujące się w blokach w dużych miastach ze względu na niewielki metraż. W poniższym artykule radzimy, czy i jaką firanę dobrać do kuchni. Zapraszamy do czytania!

Firany do kuchni: przeżytek czy stylowa dekoracja?

Krótkie firanki kojarzone z kuchniami naszych babć (tak zwane zazdrostki, o których mowa będzie później) zdają się odchodzić do lamusa. Gipiurowe, bogato zdobione koronkami czy haftami, królują jednak w niewielkich pomieszczeniach urządzonych w rustykalnym stylu. Kuchnia jest jednak zwykle małą wydzieloną przestrzenią i naszym zdaniem sprawdzą się w niej raczej krótkie minimalistyczne firany (więcej o dobieraniu firan do małych pomieszczeń w tym artykule) o dużej przepuszczalności światła. Minimalistyczne firany odświeżają wizualnie każdy pokój (również kuchnię) i nadają unowocześniają nawet najbardziej klasyczny wystrój. Najbezpieczniejszym wyborem są, oczywiście, białe firany, które niezależnie od aranżacji pomieszczenia będą prezentowały się dobrze i podkreślą jego naturalne atuty.

Jeżeli nie firanami, to jak inaczej ozdobić okno?

W ostatnich latach popularne jest rezygnowanie z firan do kuchni na rzeczy zasłon czy rolet. Rolety, szczególnie rzymskie, zapewniają regulację światła, a w przypadku klasycznych rolet umożliwiają maksymalne wykorzystanie światła dziennego, co przydaje się w małych pomieszczeniach. Roletami można również nadać kuchni ciekawego charakteru poprzez dobór koloru uzupełniającego wystrój np. w przypadku białych mebli z niebieskimi blatami niebieska roleta świetnie zgra się z aranżacją. Jeżeli mamy skłonność do budowania kontrastów, dobór rolety w kolorze znacząco różniącym się od wystroju, zbuduje interesujące napięcie. Przykładowo połączenie żółtego z zielonym wniesie trochę energii do pomieszczenia, gdzie zwykle dużo czasu spędza się na gotowaniu czy pieczeniu.

Jeżeli chodzi o rolety, bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na sposób montażu. Najlepiej wybrać te, które są montowane bezpośrednio do ramy okna, dzięki czemu będzie można swobodnie otwierać i uchylać okno, bez martwienia się o to, czy dekoracja jest opuszczona, czy nie.

Jak dobrać odpowiednie firany do kuchni?

W przypadku kuchni uważamy, że najważniejszy jest dobór odpowiedniej długości. Długie, ciągnące się po ziemi firany typowe dla wystroju salonu nie tylko łatwo się brudzą, ale też są narażone na plamy z tłuszczu czy inne niespodziewane wypadki, które mogą się zdarzyć przy gotowaniu. Aby uniknąć częstego prania, a tym samym przedłużyć żywotność firan, polecamy zdecydować się na krótkie firany do kuchni.

Najmodniejsze w ostatnich latach są żakardowe firany (czytaj o nich więcej tutaj) z delikatnymi kwiatami czy geometrycznymi haftami, które nie przytłaczają pomieszczenia w przeciwieństwie do dużych nadruków z imbrykami czy filiżankami, tradycyjnie kojarzonymi z zastawą i przez to z kuchnią. Duże zdobienia niepotrzebnie odciągają uwagę od aranżacji i pomniejszają optycznie pomieszczenie.

Na rynku można znaleźć duży wybór gotowych, krótkich firanek, dzięki czemu za niewielką cenę udekoruje się stylowo kuchnię.

Zazdrostki: hit czy kit?

Zazdrostki to popularne niegdyś krótkie firanki, o długości od czterdziestu do sześćdziesięciu centymetrów, które mocuje się bezpośrednio do ramy okna, zamiast do karnisza. Ich zaletami są między innymi:

  • zasłanianie tylko części okna, dzięki czemu dopływ światła dziennego był większy niż w przypadku klasycznych firan;
  • łatwość montażu;
  • zapewnianie prywatności w strategicznych punktach;
  • możliwość swobodnego uchylania i otwierania okna;
  • niewielka cena (online można kupić je już od dziesięciu złotych).

Zazdrostki to typ firan, który zwykle wpasowuje się w pomieszczenia w stylu klasycznym, ale też rustykalnym, bardziej romantycznym. Zazdrostki z drukowanym wzorem sprawdzą się z kolei w bardziej współczesnych aranżacjach np. w stylu minimalistycznym. W przeciwieństwie do firan z dużymi wzorami stanowią nieprzytłaczający całości elegancki akcent. W przypadku małych i wąskich okien warto zdecydować się na zazdrostki gładkie, bez zdobień (jako akcent polecamy zastosowanie eleganckich spinek).

Share on facebook
Udostępnij

Zobacz inne wpisy

Jak dobrać zasłony

Spis treści Jak dobrać zasłony? Bez dekoracji okiennych pomieszczenia wydają się chłodne, puste, nieprzyjemne. Jednym z najczęściej wybieranych

Przewiń do góry