Warning: Undefined array key "options" in /home/klient.dhosting.pl/piotrkorbas/firany-dobczyce.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 192
Jak dobrać firany i zasłony do pokoju dziecięcego? - Salon Firan Lidia

Jak dobrać firany i zasłony do pokoju dziecięcego?

Urządzanie pokoju milusińskich jest jednym z największych wyzwań, jakie są stawiane przed rodzicami. Dostosowanie przestrzeni do wieku, zainteresowań i aktywności pociechy często jest trudniejsze, niż się wydaje, jednak dzięki poradom zawartym w poniższym artykule, dowiesz się, jak dobrać firanki i zasłony do pokoju dziecięcego. Zapraszamy do czytania!

Dlaczego warto wybrać zasłony lub firanki do pokoju dziecięcego?

Wydawać by się mogło, że firanki i zasłony wyszły z mody, wyparte przez różnego rodzaju funkcjonalne rolety (rzymskie, dzień-noc czy te najbardziej klasyczne). W dodatku pokój dziecięcy często „przeładowany” jest wręcz zabawkami, różnego rodzaju kolekcjami czy przyborami szkolnymi milusińskiego. To sprawia, że często odchodzi się od dekorowania okien w pokoju dziecięcym firanami bądź też zasłonami. Uważamy jednak, że jest to błąd.

Dobrze dobrane firany w pokoju dziecięcym nie tylko ochraniają dziecko przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, ale również przed wzrokiem sąsiadów czy owadami. Muchy, komary, pszczoły często wywołują strach u dopiero co rozwijającego się człowieka, więc dzięki temu dodatkowo dbamy o jego komfort. Co więcej, firany sprawiają, że pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne i nabiera indywidualnego charakteru, zachęcając do zabawy najmłodszych do zabawy w nim.

Jak dobrać odpowiednie firany dla dziecka?

Aby jak dobrać jak najlepsze firany do pokoju dziecięcego, można, oczywiście, kierować się podobnymi wytycznym jak w przypadku sypialni czy pokoju młodzieżowego. Sugerujemy jednak, by przyjrzeć się dodatkowym kryteriom:

Kolor i nadruk

Milusińscy chętniej przebywają w radosnym i kolorowym otoczeniu, więc w aranżacji pokoju dziecięcego proponujemy zrezygnować ze stonowanych kolorów. Żółcie, czerwienie, niebieskości, intensywne zielenie i pomarańcze – na te barwy można śmiało stawiać, szczególnie w przypadku energicznych dzieci. Świetnie również sprawdzą się dopasowane do zainteresowań firany z tematycznymi nadrukami (np. z postaciami z bajek). Dla wielbicieli zasłon polecamy te z geometrycznymi printami bądź takie, które łączą się z zainteresowaniami dziecka np. nadruk mapy świata dla podróżnika lub samochodów dla fanów motoryzacji.

Rodzaj tkaniny

Do pokoju dziecięcego idealnie sprawdzą się firany, które nie potrzebują szczególnie dużo uwagi. Jako wybór numer jeden proponujemy firany żakardowe, które można prać w zwykłej pralce z odwirowaniem. Firany wykonane z woalu stanowią za to świetną bazę na nadruki oraz świetnie chronią domowników przed niechcianymi spojrzeniami. Firany wykonane z markizety, z kolei, polecamy do pokoju nieco starszych dzieci ze względu na elegancję oraz łatwość pielęgnacji. Można je wieszać na karniszu mokre – prostują się pod własnym ciężarem.

Długość

Ze względów bezpieczeństwa firany do pokoju dziecięcego powinny sięgać parapetu. Podczas zabawy małe dziecko może nieopatrznie zerwać zasłonę bądź też pochlapać ją farbami czy usmarować pastelami. Długie firany zmniejszają również optycznie przestrzeń (więcej o trikach na jej optyczne powiększenie przeczytasz tutaj), polecamy je więcej raczej do przestronnego salonu niż do pokoju dziecięcego.

Tkaniny na zasłony do pokoju dziecięcego

Modnym w ostatnich latach rozwiązaniem jest zastępowanie klasycznych firan zasłonami. Do pokoju dziecięcego warto postawić na materiały naturalne takie jak len czy bawełna. Idealnie nadają się dla alergików, w dodatku są lekkie i przewiewne. W przypadku małych dzieci, które w rutynie mają uwzględnione drzemki, sprawdzą się zasłony wykonane z tafty. Tkanina ta ogranicza dopływ promieni słonecznych i zapewniają komfort snu. Jeżeli chodzi o kolory, warto kierować się wskazówkami dotyczącymi firanek do pokoju dziecka.

Zapytaj dziecko o zdanie!

Wybór dekoracji okiennej do pokoju dziecięcego koniecznie konsultuj ze swoją pociechą! Pamiętaj również, aby dostosowywać firany czy zasłony do wieku dziecka i być na bieżąco z jego zainteresowaniami. Dekorację okienną nie tylko łatwo zastąpić inną, ale w łatwy sposób może zmienić charakter całego pomieszczenia.

Udostępnij

Zobacz inne wpisy

Scroll to Top