Warning: Undefined array key "options" in /home/klient.dhosting.pl/piotrkorbas/firany-dobczyce.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 192
Dekoracje bożonarodzeniowe – świąteczne firany i zasłony - Salon Firan Lidia

Dekoracje bożonarodzeniowe – świąteczne firany i zasłony

Kiedy myśli się o świętach Bożego Narodzenia, skojarzeń jest wiele: zapach żywej choinki strojonej w poranek wigilijny, smażonego karpia czy świeżo ugotowanego barszczu. Wspomina się niecierpliwe wyglądanie pierwszej gwiazdki, pomaganie mamie w kuchni, a także dekorowanie domu akcesoriami z motywami bożonarodzeniowymi jak świąteczne firany i zasłony.

Jak nadać pomieszczeniu świąteczny klimat?

Aranżacja mieszkania w bożonarodzeniowym klimacie nie musi być trudna. Amatorom DYI na pewno nie obce jest własnoręczne wykonywanie świątecznych łańcuchów, tworzenie wieńców na drzwi czy inne tego typu robótki. Nie wszyscy jednak mają czas na samodzielne ich wykonywanie. Na szczęście, wiele tekstyliów wpasowujące się w klimat Gwiazdki można zakupić online bądź stacjonarnie. Należą do nich między innymi:

 • ozdobne obrusy i bieżniki z nadrukami w gwiazdki lub tłoczeniami z cyrkonii (a na Wigilię obowiązkowo biały!);
 • miękkie w dotyku poszewki oraz poduszki z aplikacjami;
 • koce w gwiazdki lub z wizerunkami Świętego Mikołaja;
 • figurki przedstawiające postacie kojarzone z zimą i Bożym Narodzeniem;
 • lampki choinkowe wykorzystywane również w dekoracji okiennic;
 • mieniące się na różne kolory gwiazdy na szybę oraz inne dekoracje elektroniczne;
 • sztuczny śnieg;
 • i najważniejsze: świąteczne firany i zasłony.

Od bożonarodzeniowej atmosfery można niewątpliwie dostać zawrotów głowy i często przedobrzyć z dekoracjami. Naszym zdaniem najkorzystniej wyglądają pomieszczenia z jednym lub dwoma akcentami świątecznymi. Z racji tego, że jako pierwsze po wejściu do pomieszczenia zauważamy okna, proponujemy zdecydować się na zasłony lub firany z motywami świątecznymi.

59568479_10
Najpopularniejsze świąteczne motywy i kolory

Najpopularnijsze motywy na świąteczne firany i zasłony

Boże Narodzenie kojarzy się między innymi z bogato zdobionym drzewkiem, spadającą gwiazdką, szklanymi bombkami, choinkowymi różnokolorowymi lampkami, Mikołajem z worem prezentów w saniach ciągniętym przez renifery lub aniołkami i dzieciątkiem Jezus. Te motywy królują na sklepowych półkach w listopadzie i grudniu. Udekorowane nimi wnętrze nabiera nie tylko wyjątkowego świątecznego charakteru, ale i chroni prywatność domowników przed wzrokiem wścibskich sąsiadów.

Wielbicielom świątecznych zasłon na pewno przypadną do gustu tkaniny z tłoczonymi gwiazdkami. Pokój dziecięcy ociepli tkanina z bajkowym wizerunkiem Mikołaja czy zaprzęgu reniferów, a wraz z nimi – kultowego Rudolfa czerwononosego.

zaslona-czerwona-z-brokatem

Świąteczne firany i zasłony - kolory

Nadruki i hafty to jednak nie wszystko. Antyfanom wzorów mogą sprawdzić się firany w jednym kolorze, więc pomyślmy nad jak nad tymi jak najbardziej świątecznymi. Boże Narodzenie jednoznacznie kojarzy się z intensywną czerwienią, zielenią oraz złotem. Właśnie one królują w aranżacjach wystaw sklepowych, wśród dekoracji świątecznych oraz tych instalowanych na ulicach. Jeżeli chciałbyś ozdobić okno gotowymi firankami, warto zastanowić się głównie nad tekstyliami we wspomnianych barwach. Nie do każdego wnętrza pasują jednak tak wyraziste kolory. W takim przypadku wystarczy zastosować jedynie akcent kolorystyczny utrzymany w świątecznym klimacie np. czerwone ozdobne sznury do przewiązywania zasłon w połowie długości albo złote spinki do firan w kształcie gwiazdy betlejemskiej (więcej o upinaniu firan w tym artykule).

koc-granatowy-ze-zlotym-nadrukiem

Jak nadać pomieszczeniu świąteczny klimat?

Do mody wraca stosowanie firan i zasłon jednocześnie w celach dekoracyjnych. Ma to na celu podkreślenie indywidualnego charakteru pokoju i podkreślenia jego wyjątkowego klimatu. To może się sprawdzić szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia, kiedy to dni są coraz krótsze, a pogoda sprzyja raczej siedzeniu w domu niż długim spacerom. Dlatego też, aby uprzyjemnić czas oczekiwania na nadejście Gwiazdki, proponujemy różne warianty łączenia firan z zasłonami:

 1. Wzorzysta zasłona świetnie prezentuje się z gładkimi firanami. Zasłony z gwiazdkami będą więc świetnie współgrały z firanami bez zdobień i haftów.
 2. Warto łączyć ze sobą świąteczne kolory. Naszym ulubionym połączeniem są ciemnoczerwone zasłony w towarzystwie złotych firanek. Będzie ono dobrze wyglądało w przestronnym salonie jako np. tło dla udekorowanej choinki.
 3. Biel to idealne dopełnienie każdego koloru. Jest nienachalna, więc przy tym podkreśla walory bardziej zdobnych dekoracji. Połączenie białych firan ze świątecznymi zasłonami nie tylko nada pomieszczeniu bożonarodzeniowego charakteru, ale także zaakcentuje stylowość i nowoczesność.
Udostępnij

Zobacz inne wpisy

Scroll to Top