Warning: Undefined array key "options" in /home/klient.dhosting.pl/piotrkorbas/firany-dobczyce.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 192
Dekoracje wnętrz w 2020 roku – styl afrykański i eko - Salon Firan Lidia

Dekoracje wnętrz w 2020 roku – styl afrykański i eko

Ostatnie lata pierwszej drugiej dekady XXI wieku upłynęły pod znakiem minimalizmu i umiaru w wystroju wnętrz. Dekoracje wnętrz w 2020 roku ma prezentować się jednak zupełnie inaczej. W dzisiejszym artykule przedstawimy najmodniejsze trendy w aranżacji na następny rok.

Dekoracje wnętrz w 2020 roku i wcześniej

Połowa drugiej dekady oszalała wręcz na punkcie chłodnego minimalizmu i nieco cieplejszego w odbiorze stylu skandynawskiego. Z czasem jednak funkcjonalne stonowane wnętrza zaczęły wypełniać się coraz większą ilością dodatków, a kolorowe akcenty stały się żywsze i wyrazistsze. Innym popularnym modnym stylem był styl industrialny, jednak i jego spotkał podobny los. Jakie trendy pojawiły się zatem w dekoracji wnętrz w 2020 roku?

Dekoracje wnętrz w 2020 roku: Powiew egzotyki w stylu afrykańskim

W 2020 roku dekoratorzy stawiają na bardziej intensywne kolory i różnorodność materiałów. Jednym z trendów w dekoracji spełniające te założenia jest niewątpliwie styl afrykański. Chodzi w nim o to, by oddać klimat podróży po egzotycznych krajach, w czym ma pomóc wykorzystanie mnogości dodatków ze zwierzęcymi motywami czy bibelotów w postaci figurek czy obrazów, imitujących pamiątki z podróży. W stylu afrykańskim dominuje ciężkie, ciemne drewno, ze wzorów lamparcie lub żyrafie cętki. Styl afrykański to również odejście od stonowanych jasnych barw na rzecz o wiele żywszych. Wykorzystuje się tutaj ciepłe odcienie złota, czerwieni, żółci, beżu, pomarańczu czy brązu. Mają się kojarzyć z podróżami po egzotycznych krajach.

Odmiany stylu afrykańskiego

  • Nie w każdym wnętrzu można pozwolić sobie na wykorzystanie tak intensywnych kolorów, ze względu na niewielki metraż czy położenie okien. Na szczęście, styl afrykański dzieli się na trzy podstawowe rodzaje:
  • styl marokański wyróżniają relatywnie jasne kolory (biały, piaskowy, beżowy, niebieski, złoto) i delikatne meble, dzięki czemu sprawdzi się w małych pokojach;
  • styl wschodnioafrykański jest najbliższy minimalizmowi popularnemu w poprzedniej dekadzie. Dominują w nim brązy, biele i beże. Meble powinny być jasne, a zastosowane w dekoracji okiennej tkaniny w stonowanych kolorach;
  • styl południowoafrykański kojarzy się z intensywnymi barwami i meblami z ciemnego drewna.

Każdy z nich można wykorzystać nie tylko według własnych preferencji, ale również dostosować do wielkości pomieszczenia. Sprawdź nasze porady na optyczne powiększenie pomieszczenia.

Firany i zasłony w stylu afrykańskim

Do wnętrz w stylu afrykańskim pasują zasłony wzorzyste, nawiązujące do afrykańskiej przyrody i kultury. Sprawdzą się zatem tutaj zarówno motywy zwierzęce jak i plemienne, dzięki czemu nadamy wnętrzu egzotyczny charakter. Firany w stylu afrykańskim to zarówno te białe, beżowe, jak i w bardziej intensywnych kolorach (jak złoto, czerwień, pomarańcz). Na tle innych wyróżnia je jednak wykorzystanie tkanin z grubego splotu, przypominającego wyglądem płótno.

Dekoracje wnętrz w 2020 roku: Harmonia w stylu eko

Styl eko wyrasta na popularnym w ostatnich latach trendzie dbania o środowisko i wykorzystaniu wielokrotnie tych samych surowców lub też używaniu tych biodegradowalnych. Styl eko jest więc wykorzystaniem idei zero-waste w aranżacji wnętrz. Cechuje się on wykorzystaniem naturalnych surowców, stonowanymi kolorami i prostotą. We wnętrzach w stylu eko znajdziemy więc drewniane meble, szklane lampy i wazony, ratanowe i płócienne dodatki. Często wykorzystuje się też wyroby z bambusu czy trawy morskiej. Chociaż nawiązują klimatem do bardziej egzotycznych klimatów, o których pisaliśmy wcześniej, minimalizmem wpisują się raczej w styl eko.

Firany i zasłony w stylu eko

Umiłowanie środowiska skłania do wykorzystywania w dekoracji naturalnych, przyjaznych dla natury tkanin naturalnych. Zalicza się do nich głównie len i bawełnę. Można śmiało wykorzystywać je w przypadku doboru pościeli, poszewek na poduszki czy narzut na łóżko, jednak to właśnie również z nich znajdziemy wykonane zasłony i firany w stylu eko.

Jeżeli chodzi o kolory, warto postawić na biele i beże, które nie przytłoczą minimalistycznego pomieszczenia. W nieco większych pokojach można pokusić się o zastosowanie zasłon czy firan z motywami roślinnymi, nawiązujące tematycznie do natury. Warto pamiętać o tym ,żeby nie miały żadnych metalowych czy plastikowych mocowań do karnisza – polecamy firany na szelkach albo szyte na miarę w tunelu.

Udostępnij

Zobacz inne wpisy

Scroll to Top