Warning: Undefined array key "options" in /home/klient.dhosting.pl/piotrkorbas/firany-dobczyce.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 192
Jak optycznie powiększyć pomieszczenie? - Salon Firan Lidia

Jak optycznie powiększyć pomieszczenie?

Aranżacja mieszkań wiąże się z wieloma wyzwaniami. Jedną z największych przeszkód okazują się niewielkie metraże dostępne na rynku nieruchomości, szczególnie w miastach. Nie dość, że mamy mało miejsca na schowanie wszystkich przedmiotów codziennego użytku, przez pochopnie podjęte decyzje można jeszcze je wizualnie pomniejszyć. Dowiedz się, jak optycznie powiększyć pomieszczenie?

Urządzając małe pomieszczenia, najczęściej skupiamy się na tym, jak optycznie powiększyć przestrzeń. Dzisiaj skupimy się na tym, jak taki efekt osiągnąć za pomocą paru zmian w wystroju pokoju ze szczególnym naciskiem na dekorację okien. Za pomocą paru tricków odmień wystrój swojej kuchni czy salonu!

Dlaczego właśnie okna?

Gołe okiennice sprawiają wrażenie, jakoby czegoś w wystroju brakowało. W dodatku nie sprzyjają chronieniu prywatności, stąd też nie warto porzucać pomysłu ich aranżacji. Trzeba jednak pamiętać, że dobór dekoracji może albo przytłoczyć pokój, albo sprawić, że będzie wydawało się większe, bardziej przestronne, a przy tym przytulne. Jest to szczególnie ważne w przypadku niezbyt dużych metraży.

Jak optycznie powiększyć pomieszczenie firanami!

Ciężkie grube, szczególnie w ciemnych lub intensywnych kolorach zasłony – chociaż piękne, przyciągające uwagę i sprawiające wrażenie luksusowych – nie są najlepszym wyborem. Nie tylko nie przepuszczają odpowiedniej ilości światła słonecznego, ale też zmuszają do włączania lamp także w dzień, co jest marnotrawstwem energii. Oprócz narażania na szwank wzroku i nadmiernego obciążania portfela rachunkami za prąd, nie sprzyjają również optycznemu powiększaniu pomieszczeń. Nieodpowiednia ilość światła słonecznego sprawia wrażenie, jakoby pokój był zaciemniony, przez co wydaje się jeszcze ciaśniejszy niż w rzeczywistości.

W przypadku małych pokoi rekomendujemy więc zakup o wiele mniej przytłaczających i lżejszych firan dostępnych na rynku zarówno jako firany gotowe. Można zamówić firany na wymiar czy firany na metry.

Zrezygnuj z ciemnych kolorów i przytłaczających wzorów

W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się minimalistyczne firany w jasnych kolorach: białym, beżowym, szarym, ale także pastelowych. Powinny one stanowić raczej nierzucające się w oczy tło niż grać główne skrzypce w dekoracji wnętrza. Firany do małego pokoju muszą być więc także pozbawione przesadnej ilości ozdób, haftów, gipiur, by nie wprowadzały niepotrzebnego zamieszania. Jeżeli już chcesz się na nie decydować, zadbaj o to, by akcent kolorystyczny lub wyszywany pozostał dyskretny i nie przyciągał uwagi. 

Użycie takich firany w salonie czy w kuchni, optycznie powiększy pomieszczenie.

Woal, tiul, organza...

W niewielkich pomieszczeniach nie sprawdzą się bogato zdobione markizety czy wzorzyste żakardy. Firany do małych pokoi powinny być wykonane z lekkich przepuszczających światło tkanin. Do takich materiałów należą między innymi tiul, organza czy woal (sprawdź nasz przewodnik po najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w szyciu firan), popularne w tekstyliach do dekorowania w duchu nowoczesnego minimalizmu czy popularnym w ostatnich latach stylu skandynawskim.

Więcej o tkaninach na dekoracje okienne znajdziesz tutaj.

Firany minimalistyczne a firany w stylu skandynawskim

Z pozoru może się wydawać, że te popularne sposoby urządzania pomieszczeń są identyczne. Oba charakteryzują się jasnymi kolorami, stonowaną charakterystyką i ograniczaniem ozdobników. Jeżeli jednak przyjrzeć im się z bliska, na tym podobieństwa się kończą.

Styl minimalistyczny cechuje się ograniczeniem nie tylko ornamentów i bibelotów na półkach, ale też uproszczeniem kształtu mebli i palety barw. Każdy element wystroju ma swoją funkcję. Przez to pomieszczenia wydają się surowe, ale przy tym harmonijne, eleganckie i spójne. Dominuje tutaj biel z dodatkami czerni, szarości i brązu. Minimalistyczne firanki powinny więc być maksymalnie uproszczone, najlepiej białe, bez haftów, wykonane z niezbyt przytłaczających, przezroczystych tkanin.

Styl skandynawski pozwala sobie na o wiele większą swobodę. Chociaż tutaj również dominuje biel (w towarzystwie odcieni szarości, kolorów pastelowych i beżu), wnętrza nabierają przytulnego charakteru przez zastosowanie nienachalnych ozdób: lamp, świec oraz mebli głównie drewnianych i skórzanych. Firanki w stylu skandynawskim będą więc w jasnych kolorach np. jasnoróżowe, jasnoszare czy kremowe.

W skrócie jak powiększyć optycznie pomieszczenie?

W dekoracji małych pomieszczeń najlepiej wykorzystać jak najmniej strojne firany uszyte z lekkich przepuszczających światło materiałów takie jak woal, organza czy tiul. Aby jak najbardziej powiększyć optycznie pomieszczenie, najlepiej stosować jasne tkaniny: białe lub pastelowe.

Tutaj sprawdź inne sposoby na optyczne powiększanie pomieszczeń.

Udostępnij

Zobacz inne wpisy

Scroll to Top