Warning: Undefined array key "options" in /home/klient.dhosting.pl/piotrkorbas/firany-dobczyce.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 192
Jak dobrać firany krok po kroku? - Salon Firan Lidia

Jak dobrać firany krok po kroku?

Jak dobrać nowe firany do kuchni lub salonu? Dobór odpowiedniej może wydawać się trudny, szczególnie jeżeli chcemy zrobić to samodzielnie i zamówić produkt przez Internet. Aby ułatwić zadanie, przygotowaliśmy szczegółowy poradnik, który krok po kroku przeprowadzi was przez proces wyboru odpowiedniej dekoracji okna. Zapraszamy do czytania!

Jak dobrać firany? - pomiar

Zarówno firan, jak i zasłon nie powinno kupować się na oko Źle dobrana firana może zepsuć całą aranżację pomieszczenia, więc polecamy dobrze się przygotować przed odwiedzeniem sklepu stacjonarnego, zaufanej krawcowej lub złożeniem zamówienia w sklepie online. Na szczęście, dzięki paru trikom można przeprowadzić bardzo dokładny pomiar w domu. 

Na pewno przydadzą ci się:

  • taśma budowlana (stalowa), dzięki której uzyska się najdokładniejsze liczby;
  • ołówek/długopis i kartka – wykonany pomiar na pewno przyda się w przyszłości;
  • kalkulator do obliczenia szerokości firany.

Jak zmierzyć firanę?

Przed wykonywaniem pomiaru najlepiej zadbać o to, by zamontować karnisz. Powody są dwa: karnisze montuje się kilka centymetrów poniżej sufitu, a miejsce przeznaczone na firanę jest węższe niż faktyczna długość belki. Jeżeli karnisz nie zastanie zainstalowany przed wymierzaniem firany, będzie skutkowało to kupieniem zbyt długiej i szerokiej firany bądź zasłony.

Wysokość

Koniecznie zastanów się nad miejscem, w którym planujesz, by firana się zakończyła:

  • jeżeli decydujesz się na długie firany, pamiętaj, by między materiałem a podłogą zostawić
    2-3 centymetry wolnej przestrzeni, dzięki czemu dekoracja nie będzie zbierała niepotrzebnie kurzu (najczęściej wykorzystywane jako firany do salonu);
  • najczęściej wybieranym rozwiązaniem są firany sięgające nieco za parapet. Warto pamiętać, że najlepiej będą się układały te dłuższe o 5-10 centymetrów;
  • krótkie firanki sięgające parapetu powinny kończyć się 1,5 centymetra powyżej miejsca docelowego (jest to dosyć popularne rozwiązanie w przypadku firan do kuchni).

Wysokość mierzymy od miejsca, w którym umiejscowiony jest karnisz do momentu, gdzie ma się kończyć tkanina. Aby dostać jak najdokładniejsze liczny, warto zrobić trzy pomiary: na obu końcach belki oraz na jej środku. Dzięki temu wyklucza się ewentualne błędy.

W przypadku łączenia firan i zasłon, najlepiej prezentują się, kiedy te pierwsze są krótsze o 1 centymetr.

Długie do ziemi firany powinny kończyć się 2-3 centymetry nad podłogą!

Szerokość

Podstawowy błąd popełniany przy ściąganiu miar pod firany to mierzenie okna zamiast mierzenia długości karnisza. Okno często bywa węższe niż karnisz, przez co firana dobrana w błędny sposób może okazać się zbyt wąska, co w efekcie będzie skutkowało zaburzeniem harmonii w aranżacji pokoju.

Warto nie zapominać również o marszczeniu. Firany prezentują się najestetyczniej, kiedy układają się w falbanki. Można to osiągnąć na wiele sposobów: głównie poprzez zrobienie kontrafałd, wszycie specjalnej taśmy marszczącej lub zakładek. Co jednak zrobić w przypadku mniej tradycyjnych wykończeń firan?

Firanom na szelkach jak i również firanom na przelotkach możemy nadać wizualny efekt marszczenia, jeżeli kupimy więcej materiału w stosunku do szerokości karnisza. Najbardziej klasycznym marszczeniem jest 1:2 tzn. takie, w którym potrzeba dwa razy szerszy materiał niż docelowa szerokość firany. Przykład: karnisz ma długość jednego metra, więc na firanę potrzebujemy dwa metry tkaniny.

Rodzaj marszczenia firan możemy dobierać również ze względu na tkaninę, z której została ona wykonana:

  • w przypadku tkanin żakardowych z drobnymi zdobieniami można zastosować gęstsze marszczenie niż standardowe (nawet 1:2,5!); jeżeli jednak wzór jest dosyć duży, polecamy pozostać przy klasycznym rozwiązaniu;
  • w przypadku firany wykonanych z lekkich i cienkich tkanin marszczenie może być większe, nawet w stosunku 1:3.

Czy marszczenie jest konieczne? Nie, ale jego zastosowanie sprawi, że dekoracja okienna zaprezentuje sto procent swoich możliwości. Co więcej, w przypadku zdarzenia się pomyłki, marszczenie w pewnością ją zamaskuje. Jeżeli jednak nie widzi nam się marszczona firana, jako dekorację okienną można zastosować ekrany, panele lub rolety rzymskie.

Marszczenie wykonane z użyciem taśmy marszczącej. Zastosowanie marszczenia nadaje lekkości wzorowi na firance.

Jak dobrać odpowiedni materiał na firany?

Bardzo ważne jest, z jakiego materiału wykonamy używana dekoracja okienna. Dobry dobór firany powinien uwzględniać wielkość pomieszczenia oraz jego położenie (mamy tutaj na myśli kierunek świata, na jaki wychodzą okna), nasze osobiste preferencje, sposób pielęgnacji oraz funkcję, jaką mają firany w danym pomieszczeniu spełniać. Najczęściej spotyka się firany tiulowe, żakardowe, woalowe, organzowe; haftowane, wyszywane i gładkie.
Aby dobrać jak najlepszą firanę, polecamy zapoznać się ze specyfikacją tkanin, o której obszernie pisaliśmy w tym artykule. Jeżeli zastanawiasz się, jak za pomocą firan można powiększyć optycznie pomieszczenie, szerzej pisaliśmy o tym tutaj.

Sposób mocowania do karnisza

Nie tylko dobór tkaniny ma znaczenie. Wie o tym każdy użytkownik najbardziej popularnych i klasycznych żabek, do których przypinanie firan niejednokrotnie okazywało się nie tylko stratą czasu, ale też i katorgą dla kręgosłupa. Na szczęście, na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów firan, które można zamontować bez używania agrafek do karniszy. Jak dobrać odpowiedni typ mocowania firany do karnisza?

Firany na przelotkach to jedne z najpopularniejszych firan, które świetnie wpasowują się w wystrój pomieszczeń dzięki eleganckim metalowym kółkom. Dzięki nim sposób montażu jest dziecinnie prosty – nie trzeba upinać materiału za pomocą żabek. Z popularnymi firanami na materiałowych szelkach również poradzi sobie laik. Sprawdzą się w minimalistycznych pomieszczeniach oraz tych o niewielkich rozmiarach. Oba te rozwiązania są estetyczne, świetnie wpasowują się w wystrój nawet najbardziej minimalistycznych pomieszczeń. W dodatku są oszczędnością czasu i pieniędzy.

Przykładowa firana na szelkach: elegancka, szybka i montażu, wytrzymała.

Firany na taśmie to z kolei produkt, którego ogromną zaletą jest wszyta taśma marszcząca. Dzięki niej nie trzeba się martwić o samodzielne jej wszywanie lub też marszczenie firan poprzez odpowiednie ich upinanie. Świetnie wypadną w pomieszczeniach w bardziej klasycznym stylu, ale dzięki swojemu uniwersalizmowi wpasują się w niemal każdy wystrój.

Firany szyte na wymiar w tunelu to opcja najbardziej elegancka, idealna nawet do najbardziej subtelnych wnętrz, które mogłyby zostać przytłoczone przez inne ozdobniki.

Jak dobrać firany: firany gotowe czy na wymiar?

Do wybrania idealnej firany pozostał już tylko jeden krok – wybór miejsca zakupu i producenta. To odwieczny dylemat nie tylko profesjonalnych dekoratorów wnętrz, ale każdego, kto chce nadać swojemu mieszkaniu niepowtarzalny klimat. Na rynku dostępnych jest wiele możliwości nabycia tego rodzajów tekstyliów. Sklepy online oferują szeroki asortyment firan i zasłon gotowych, które wystarczy rozpakować i zainstalować na karniszu. Półki w punktach stacjonarnych uginają się pod ciężarem różnorodnych produktów. Tutaj już warto zastanowić się nad czasem, jaki należy spędzić na poszukiwaniu idealnych zasłon czy firanek.

Alternatywą może okazać się zamówienie firan szytych na wymiar, co według nas jest również jest opcją dającą o wiele większe możliwości. Do zalet tych wyrobów należą między innymi:

  • indywidualne dostosowanie długości i szerokości firany do wymiarów okna tj. unikanie sytuacji, kiedy firanka okaże się za długa bądź za krótka
  • samodzielny wybór wzorów i kolorów, dzięki czemu nie jest się uzależnionym od asortymentu jednego sklepu i można samemu zaprojektować jedną z najważniejszych dekoracji do domu
  • wysoka jakość wykonania – firany szyte na wymiar są zrobione o wiele staranniej niż te z produkcji masowej, dzięki czemu będą służyły latami

Co więcej, wystarczy podać krawcowej wymiary, jakie ustaliliśmy, a ona będzie wiedziała, jak uszyć firanę.

Teraz firany na wymiar można zamówić również online. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu  poradnikowi już wiesz, jak dobrać firany!

Udostępnij

Zobacz inne wpisy

Scroll to Top