Jak urządzić pokój młodzieżowy: firany i inne dodatki do pokoju młodzieżowego

Share on facebook
Share on google
Share on twitter

Szeroko pojęty młodzieńczy bunt może przejawiać się na wiele sposób. Jednym z nich może być decyzja o zmianie wystroju pokoju z dziecięcego na bardziej dojrzały, pozostający w klimatach nowoczesności, ale z podkreśleniem indywidualnego stylu. Dzisiaj poradzimy, jak urządzić pokój młodzieżowy: jakie dekoracje dobrać, ze szczególnym naciskiem na aranżację okna oraz jak w „młodzieżowy” (funkcjonalny, ale przede wszystkim oryginalny) sposób podkreślić wystrój pomieszczenia. Zapraszamy do lektury!

Jak urządzić pokój młodzieżowy?

Należy przede wszystkim pamiętać, że pokój nastolatka/i to przede wszystkim sposób na wyrażenie siebie przez dorastającego człowieka, dlatego powinien brać czynny udział w jego dekoracji. Nie oznacza to jednak, że powinno dać się dziecku wolną rękę. Nastolatek musi mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń do nauki oraz odpoczynku, dlatego w pokoju młodzieżowym powinno znaleźć się:

  • biurko z szufladami i wygodnym krzesłem;
  • regał na książki;
  • pojemna szafa na ubrania;
  • wygodne łóżko (aby jak najlepiej zagospodarować miejsce, można zastanowić się nad solidnym metalowym łóżkiem piętrowym).

Warto również zwrócić uwagę na specyficzne potrzeby nastolatka np. w kwestii realizowania hobby. Niektóre wymagają specyficznej aranżacji wnętrz, dlatego warto urządzić pokój młodzieżowy w taki sposób, by ją umożliwić. 

Pokoje młodzieżowe najczęściej urządza się w stylu minimalistycznym albo skandynawskim ze względu na praktyczność i funkcjonalność, stanowiący główną wytyczną tychże stylów (więcej o nich przeczytasz tu). Królują w nich jasne kolory, optycznie powiększające przestrzeń, o których przytulności i indywidualnym charakterze decydują dodatki m.in. dekoracje okienne, poduszki i obrazy na ścianach, dywan czy dekoracyjne ramki na zdjęcia.

Jak udekorować okno w pokoju młodzieżowym?

Funkcja aranżacji okiennej w pokoju młodzieżowym powinna być dopasowana do potrzeb nastolatka. Jest to przestrzeń służąca zarówno do nauki jak i snu, więc powinna dostarczać dużo światła dziennego oraz zapewniać maksimum prywatności. Świetnie sprawdzą się więc tkaniny o gęstym splocie, ale nieograniczające dopływu promieni słonecznych jak np. organzy (więcej o tej tkaninie przeczytasz tutaj).

W aranżacji pokoju młodzieżowego dużą popularnością cieszą się firany zupełnie gładkie, w jasnych kolorach, które łączy się z nowoczesnymi geometrycznymi wzorów (najczęściej nadruków). Równie popularne jest zestawianie firan z zasłonami, które chronią pokój nastolatka przed wzrokiem sąsiadów oraz umożliwiają regulację światła. Wybiera się zasłony zarówno jednokolorowe (zarówno w pastelowych jak i żywszych kolorach, dopasowane do ogólnego wystroju pomieszczenia), jak i ze wzorami (kwiatowymi dla dziewczynek, geometrycznymi dla obu płci).

Jeżeli chodzi o sposób mocowania do karnisza, najczęściej wybiera się gotowe firany bądź zasłony na metalowych kółkach (przelotkach). Podkreślają one nowoczesny charakter pomieszczenia, w dodatku są łatwe w montażu, więc nastolatek sam poradzi sobie i ich praniem, suszeniem i wieszaniem. Jest to świetny sposób na powolne usamodzielnianie się dojrzewającego człowieka, również w kwestii wykonywania obowiązków domowych. Dobrym wyborem będą również firany szyte na wymiar w tunelu, połączone z zasłonami czy roletami, których wzór i długość można dopasować do indywidualnych potrzeb i stworzyć niepowtarzalną dekorację okienną.

W przypadku dekoracji okiennych warto również zwrócić uwagę na to, jak wiele uwagi będzie wymagało dbanie o nią (więcej informacji znajdziesz tutaj). Chodzi tutaj głównie o częstotliwość prania tkanin, ich wymagania w kwestiach prasowania i inne.

Inne dodatki do pokoju młodzieżowego

Oprócz gotowych firan czy tych szytych na wymiar, warto pomyśleć o modnych dodatkach, których pełno w sklepach z tekstyliami. Przytulności w młodzieżowym pokoju na pewno nadadzą popularne lampki zarówno choinkowe, jak i tzw. cotton balls, przymocowane do ściany, ramy łóżka czy rozłożone na jednej z półek. 

Świetnym dodatkiem może być również nietypowe krzesło, stylowa lampa, naścienny duży zegar. Warto postawić również na typograficzne obrazy z motywującymi tekstami czy ramki na zdjęcia, zastępujące dziecięce obrazki i postaci z bajek. Warto również pomyśleć o narzucie z geometrycznym wzorem. Dla nastolatki świetnym wyborem będzie również duże wolno stojące lustro czy toaletka.

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu wiesz już, jak urządzić idealny pokój młodzieżowy. A może zastanawiasz się, jak przearanżować pokój po starszym dziecku dla młodszego członka rodziny, sprawdź nasze triki na urządzanie pokoju dziecięcego.

Share on facebook
Udostępnij

Zobacz inne wpisy

Jak dobrać zasłony

Spis treści Jak dobrać zasłony? Bez dekoracji okiennych pomieszczenia wydają się chłodne, puste, nieprzyjemne. Jednym z najczęściej wybieranych

Przewiń do góry