Warning: Undefined array key "options" in /home/klient.dhosting.pl/piotrkorbas/firany-dobczyce.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 192
Jak urządzić pokój młodzieżowy: firany i inne dodatki do pokoju młodzieżowego - Salon Firan Lidia

Jak urządzić pokój młodzieżowy: firany i inne dodatki do pokoju młodzieżowego

Szeroko pojęty młodzieńczy bunt może przejawiać się na wiele sposób. Jednym z nich może być decyzja o zmianie wystroju pokoju z dziecięcego na bardziej dojrzały, pozostający w klimatach nowoczesności, ale z podkreśleniem indywidualnego stylu. Dzisiaj poradzimy, jak urządzić pokój młodzieżowy: jakie dekoracje dobrać, ze szczególnym naciskiem na aranżację okna oraz jak w „młodzieżowy” (funkcjonalny, ale przede wszystkim oryginalny) sposób podkreślić wystrój pomieszczenia. Zapraszamy do lektury!

Jak urządzić pokój młodzieżowy?

Należy przede wszystkim pamiętać, że pokój nastolatka/i to przede wszystkim sposób na wyrażenie siebie przez dorastającego człowieka, dlatego powinien brać czynny udział w jego dekoracji. Nie oznacza to jednak, że powinno dać się dziecku wolną rękę. Nastolatek musi mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń do nauki oraz odpoczynku, dlatego w pokoju młodzieżowym powinno znaleźć się:

  • biurko z szufladami i wygodnym krzesłem;
  • regał na książki;
  • pojemna szafa na ubrania;
  • wygodne łóżko (aby jak najlepiej zagospodarować miejsce, można zastanowić się nad solidnym metalowym łóżkiem piętrowym).

Warto również zwrócić uwagę na specyficzne potrzeby nastolatka np. w kwestii realizowania hobby. Niektóre wymagają specyficznej aranżacji wnętrz, dlatego warto urządzić pokój młodzieżowy w taki sposób, by ją umożliwić. 

Pokoje młodzieżowe najczęściej urządza się w stylu minimalistycznym albo skandynawskim ze względu na praktyczność i funkcjonalność, stanowiący główną wytyczną tychże stylów (więcej o nich przeczytasz tu). Królują w nich jasne kolory, optycznie powiększające przestrzeń, o których przytulności i indywidualnym charakterze decydują dodatki m.in. dekoracje okienne, poduszki i obrazy na ścianach, dywan czy dekoracyjne ramki na zdjęcia.

Jak udekorować okno w pokoju młodzieżowym?

Funkcja aranżacji okiennej w pokoju młodzieżowym powinna być dopasowana do potrzeb nastolatka. Jest to przestrzeń służąca zarówno do nauki jak i snu, więc powinna dostarczać dużo światła dziennego oraz zapewniać maksimum prywatności. Świetnie sprawdzą się więc tkaniny o gęstym splocie, ale nieograniczające dopływu promieni słonecznych jak np. organzy (więcej o tej tkaninie przeczytasz tutaj).

W aranżacji pokoju młodzieżowego dużą popularnością cieszą się firany zupełnie gładkie, w jasnych kolorach, które łączy się z nowoczesnymi geometrycznymi wzorów (najczęściej nadruków). Równie popularne jest zestawianie firan z zasłonami, które chronią pokój nastolatka przed wzrokiem sąsiadów oraz umożliwiają regulację światła. Wybiera się zasłony zarówno jednokolorowe (zarówno w pastelowych jak i żywszych kolorach, dopasowane do ogólnego wystroju pomieszczenia), jak i ze wzorami (kwiatowymi dla dziewczynek, geometrycznymi dla obu płci).

Jeżeli chodzi o sposób mocowania do karnisza, najczęściej wybiera się gotowe firany bądź zasłony na metalowych kółkach (przelotkach). Podkreślają one nowoczesny charakter pomieszczenia, w dodatku są łatwe w montażu, więc nastolatek sam poradzi sobie i ich praniem, suszeniem i wieszaniem. Jest to świetny sposób na powolne usamodzielnianie się dojrzewającego człowieka, również w kwestii wykonywania obowiązków domowych. Dobrym wyborem będą również firany szyte na wymiar w tunelu, połączone z zasłonami czy roletami, których wzór i długość można dopasować do indywidualnych potrzeb i stworzyć niepowtarzalną dekorację okienną.

W przypadku dekoracji okiennych warto również zwrócić uwagę na to, jak wiele uwagi będzie wymagało dbanie o nią (więcej informacji znajdziesz tutaj). Chodzi tutaj głównie o częstotliwość prania tkanin, ich wymagania w kwestiach prasowania i inne.

Inne dodatki do pokoju młodzieżowego

Oprócz gotowych firan czy tych szytych na wymiar, warto pomyśleć o modnych dodatkach, których pełno w sklepach z tekstyliami. Przytulności w młodzieżowym pokoju na pewno nadadzą popularne lampki zarówno choinkowe, jak i tzw. cotton balls, przymocowane do ściany, ramy łóżka czy rozłożone na jednej z półek. 

Świetnym dodatkiem może być również nietypowe krzesło, stylowa lampa, naścienny duży zegar. Warto postawić również na typograficzne obrazy z motywującymi tekstami czy ramki na zdjęcia, zastępujące dziecięce obrazki i postaci z bajek. Warto również pomyśleć o narzucie z geometrycznym wzorem. Dla nastolatki świetnym wyborem będzie również duże wolno stojące lustro czy toaletka.

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu wiesz już, jak urządzić idealny pokój młodzieżowy. A może zastanawiasz się, jak przearanżować pokój po starszym dziecku dla młodszego członka rodziny, sprawdź nasze triki na urządzanie pokoju dziecięcego.

Udostępnij

Zobacz inne wpisy

Scroll to Top