Urządzenie mieszkania bywa zmorą nie tylko osób profesjonalnie zajmujących się aranżacją wnętrz. Zmagamy się z tym rzadziej lub częściej: przy remontach, przeprowadzkach, a czasem przy zmianach pór roku czy z czasem nadejścia takich okazji jak święta Bożego Narodzenia. Często problemem okazuje się wybór odpowiedniej tkaniny na firany.
Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy po wejściu do pomieszczenia, jest niewątpliwie dekoracja okna. Naszą uwagę przyciągają firany w kuchniach, firany w salonie czy chociażby w sypialni. To właśnie okna stanowią główne źródło światła dziennego. Są ramą podkreślającą widok na zewnątrz, ale też mogą wpatrywać się w nie niezdrowo zainteresowani nasza prywatnością sąsiedzi. Warto więc zastanowić się, w jakim sposób zadbać o odpowiednią przepuszczalność promieni słonecznych i brak nachalnych spojrzeń. Przy okazji nadać pomieszczeniom przytulnego klimatu.
Na rynku znajdziemy różnorodne sposoby na przystrojenie okna: draperie, zasłony, rolety, lambrekiny (lambrekin to górna dekoracja okna), aż po najbardziej klasyczne firany. Dzisiaj chcieliśmy skupić się na ostatnim z wymienionych. Stąd też przygotowaliśmy kompendium wiedzy na temat tkanin, z których szyje się firany
Od czego zacząć wybór tkaniny na firany?
Rynek tekstylny oferuje kilka, jak nie kilkanaście rodzajów materiałów, z których można stworzyć stylową dekorację na okna. Zanim jednak przejdziemy przeglądania stron internetowych z firankami, warto zadać sobie pytanie, czego właściwie szukamy?
- klasyki – jeżeli interesują cię zdobne firany wzbogacające wnętrze, lepiej sprawdzą się cięższe tkaniny haftami, drapowane;
- minimalizmu – w tej funkcji o wiele lepiej sprawdzą się materiały o niższej gramaturze (tzn. lżejsze), bardziej subtelne, w odcieniach bieli, beżu i w pastelowych kolorach.
To jednak nadal daje bardzo szerokie spektrum dostępnych produktów. Aby odpowiedzieć na pytanie, jak dobrać idealne tkaniny na firany, powinieneś rozważyć również kilka innych dodatkowych czynników:
- wielkość pomieszczenia: w małych pokojach nie sprawdzą się tkaniny o dużej gramaturze, ponieważ będą przytłaczać okno i przepuszczać małą ilość światła dziennego, przez co pomieszczenie będzie wydawało się optycznie mniejsze. Zalecamy stosowanie się do zasady mała przestrzeń = bardziej przezroczyste firany; sprawia się ona szczególnie w przypadku wybierania firan do małych kuchni;
- położenie okien: to, na jaką stronę świata „wyglądają” okna , również nie pozostaje bez znaczenia. W przypadku tych północnych do pomieszczeń dociera stosunkowo mało światła dziennego, więc sprawdzą się tkaniny przepuszczające więcej światła. Mocniej słońce zawsze nagrzewa okna południowe, a jeszcze bardziej zachodnie. Tutaj można pokusić się o nieco cięższe materiały, żeby zapewnić sobie komfort funkcjonowania i zapobiec niechcianemu podnoszeniu temperatury, szczególnie latem;
- rodzaj obróbki tkaniny: różne materiały wymagają różnych sposobów pielęgnacji, więc w zależności od tempa życia, niektóre mogą być mniej lub bardziej odpowiednie. Ma to szczególny wpływ w przypadku wybierania firan do pokoju dziecięcego czy młodzieżowego.
Pięć rodzajów tkanin idealnych na firany?
Każda z wymienionych poniżej tkanin na firany posiada pewne specyficzne właściwości, z którymi warto się zapoznać, aby wybrać ten, który będzie najbardziej odpowiadał naszym potrzebom.
Organza to przezroczysta sztywna tkanina o płóciennym splocie. Przepuszcza dużo światła, dlatego idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach z oknami północnymi bądź też małymi. Organzy to są dosyć uniwersalne, ponieważ można użyć ich zarówno do szycia firan bardziej minimalistycznych, ale również i bardziej ozdobnych. Przezroczysta baza stanowi dobre tło dla wyszywanych wzorów. Na ogół organzę się prasuje, chyba że jest kreszowana, ale to z kolei idzie w parze z mniejszą przepuszczalnością światła.
Bardzo podobną tkaniną do organzy jest woal, chociaż jest mniej przejrzysta. Nie wpływa to jednak negatywnie na przepuszczalność światła, więc nadaje się do małych pomieszczeń położonych na parterze bądź pierwszym piętrze. Woal również jest dobrym podłożem pod hafty i zdobienia, więc jest zastosowanie jest podobne co poprzednika.
Kolejny w zestawieniu jest tiul. Tiul to ażurowa, bardzo delikatna tkanina przypominająca siatkę z oczkami w kształcie wielokątów. Przepuszcza dużo światła, więc nada się dla osób lubiących jasne pomieszczenia. Najczęściej do szycia firan używa się tiulu bawełnianego, ale występuje też jedwabny. Aby uzyskać najlepszy efekt, po każdym praniu wymaga użycia żelazka.
Markizeta to tkanina, która, podobnie jak tiul, wyglądem przypomina siatkę o różnej gęstości. W tym przypadku stosuje się zasadę, im ciaśniejszy splot, tym mniejsza przepuszczalność światła, ale co za tym idzie – większa gramatura. Markizety są bogato zdobione, często haftowane lub ze wstawkami z gipiury (to rodzaj koronki o dużych nieregularnych oczkach i wypukłym wzorze). W zależności od gęstości splotu sprawdzą się zarówno dla tych lubiących minimalizm, jak i tych gustujących w stylu klasycznym. Największą zaletą jednak jest to, że markizety nie trzeba prasować. Firanę wykonaną z tej tkaniny wystarczy powiesić mokrą i wyprostuje się pod własnym ciężarem, więc nie dziwne, że chwalą ją osoby żyjące w ciągłym pośpiechu.
Żakardy są wykorzystywane do szycia firan od wieków. Są to materiały z kunsztownie tkanymi wzorami, trwałe i wytrzymałe, o dużej przepuszczalności światła. Nie wymagają prasowania podobnie jak markizety, ale w przeciwieństwie do nich szybko się kurzą, co wymaga częstego prania w niskiej temperaturze z odwirowaniem.